Kui mõtled oma toitumise peale, kas peatud vaid sellel, MIDA sööd?
Oma toitumisnõustamise klientidega puudutan ma alati ka kohalolu teemat ehk KUIDAS me sööme? Millises keskkonnas? Millega me samal ajal veel tegeleme? Mis tundeid söömine meis tekitab jne.
Kiired elutempod viivad üha enam selleni, et kohvi ja võiku ampsatakse käigu pealt, lõuna süüakse arvutitöö kõrvalt samal ajal e‑mailidele vastates ning õhtusöögi ajaks maandutakse diivanile teleka ette. See kõik on inimlik ja teatud piirini täiesti okei ja nauditav. Igaks toidukorraks ei olegi vaja seltskonnast eralduda, muusikat kinni keerata ja filmiõhtud snäkivabad teha. Muidugi mitte!
Kuid iseendal on vaja väga ausalt otsa vaadata oma söömiskäitumisele.
Kui scrollid söömise ajal telefonis ringi, siis kas see on päriselt nauditav? Kas paned tähele, kui imeline on toit, mida sööd? Kas märkad, millise tempoga sa sööd? Kas tunnetad toitu kõigi oma meeltega?
Kas tead, mitu kreekerit läks põske samal ajal kui pilk oli seriaali külge naelutatud? Tõenäoliselt mitte. Ja tõenäoliselt ei olnud toit sellel hetkel ka suurem asi nauding. Veelgi enam, kui selleläbi toimus ülesöömine ja pärast saatis süütunne.
Kusjuures, kui muu tegevus (näiteks põnev action-film) käivitab sinu kehas adrenaliini ehk ’’võitle, põgene või tardu’’ situatsiooni, siis ega seedimine sellel hetkel prioriteet ei olegi ja keha hakkab talletama. Raskustunne ja puhitused võivad siinkohal mõnele väga tuttav teema olla. Lisaks tõuseb adrenaliiniga sinu veresuhkur (et saaksid lisaenergiat nö ’’vaenlase eest põgenemiseks’’), mille järsk langus paneb sind omakorda suure tõenäosusega jällegi rohkem snäkkima.
On täiesti arusaadav, et mõne hommikusöögiga tahame me siduda ka ”oma aega” ja samal ajal raamatut või uudiseid kõrvale lugeda, või et vahel ongi tööl niivõrd kiire ja lõuna tuleb teha põlve otsas või jooksu pealt. Ning filmiõhtu koos sushiga on ju veel eriti mõnna, kas pole?
Aga tahan sind siiski innustada peatuma korra sel teemal, olles enda vastu brutaalselt aus. Teadvusta, kui paljud toidukorrad oled sa päriselt kohal ja väärtustad tõeliselt? Kas igatseksid rohkem seda head tunnet?
Kui sinu praeguste harjumuste juures tundub utoopiline teha iga toidukord täitsa kohal, siis proovi alustuseks teha kasvõi mõni toidukord päevas või nädalas. Näiteks iga laupäeva hommik — ei ühtegi seadet, telekat, telefoni.. mitte midagi. Ainult sina ja sinu toit.
Mida võõram see sulle tundub, seda rohkem sa seda ilmselt vajad. Imetle, nuusuta, peatu, mõnule, avasta maitseid ja tekstuure ning pane tähele, mis tunne tekib. Tõenäoliselt sa armud sellesse, kui nauditav see on.
Täpselt sama toit erinevas keskkonnas võib ka maitseda täiesti erinevalt. Sööming võib olla nii tõeline kvaliteetaeg kui ka tuim nälja kustutamine. Sama toit, aga päris võimsad erinevused ja mõjud.
Tihtipeale öeldakse, et just selle õhtuse söömisega on probleeme ning ekslikult arvatakse, et asi on kindlas kellaajas. Tegelikkuses toimub õhtuks pingete maandamine, liigsöömine, millele järgneb veel snäkkimine ning ehk isegi paar drinki. See kõik on inimlik, kuid sellest, mida ja mis kell sa sööd, võib suurem murekoht olla selles, KUIDAS sa sööd. Avades telekas alles peale oma õhtusööki, muutuvad ilmselt su toidu kogused, valikud, rõõm, teadlikkus, märkamine ning see harjumus seeläbi palju rohkem ennast toetavamaks.
Sa väärid elu, mis on täis naudinguid. On täiesti eluterve, et ka toit on osa sellest.
Ära takista enda võimalusi mõnulemisteks, lämmatades neid teiste tegevustega ja olles tegelikult mõtete ja meeltega mujal. Lisaks sellele, et seedimine raskendub, viib selline harjumus meid enda keha kuulamisest ja märkamisest aina kaugemale. Nõrgenevad maitsetajud, võime keskenduda ning kaob selge tunne, millal meie kõht tegelikult täis saab ja isud rahuldatud.
Mõnikord suured muutused algavad tõeliselt väikestest asjadest.
Kui sa oled tähele pannud, ent sulle on kaugeks jäänud soovitus ’’kuula oma keha’’, siis see on minu nõuanne, mis aitab sind kontaktile iseendaga lähemale.
Proovi, märka, õpi end ausamalt tundma ning loo ennast toetavam muutus.
Aitäh, et olid lugedes kohal.
Cheers